Gisar Dış Ticaret
 

Yemek masasından dünyaya ihracat
Haberin Eklenme Tarihi :01 Aralık 2011 Perşembe 11:43:02
PDF Yazdır E-mail

BARTIN (CİHAN)- Bartın’da 39 yıl önce metal atölyesinde yemek masası imalatıyla ticarete başlayan Madeş Firması fabrika kapasitesini yüzde yüz büyüterek üretim, ihracat ve istihdamda göz dolduruyor. Bartın Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren firma bu yılın başında aldığı yatırım kararıyla 3 bin metrekarelik kapalı alan kapasitesini 7 bin metrekarelik alana çıkardı. Yönetiminde bulunduğu Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) heyetini fabrikasına davet ederek, yatırımlar hakkında bilgiler veren Madeş Firması Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Çakır, kapasite artırma çalışmaları ve fabrikadaki makine modernizasyonuyla açıklamalarda bulundu. Firmalarının 2 milyon 500 bin liralık tevsii yatırımı gerçekleştirdiğini açıklayan Madeş Firması Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çakır ise kapalı alan ilavesi ve metal ve ahşap işleme hatlarının yenilenmesini kapsayan bu yatırımla üretim kapasitesinin yüzde 30 artmasının sağlandığını ifade etti. Ahşap işleme hattının alımında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın ‘İşletmelerin Ekonomik Gücünü ve Rekabet Kabiliyetini Arttırmaya Yönelik Mali Destek Programı’ çerçevesinde 400 bin lira hibe desteğinden faydalanıldığını anlatan Çakır, şunları söyledi: “Bu yatırımla birlikte, özellikle Bartın’da bölgenin kaynaklarının sürdürülebilir ve verimli kullanımını sağlayarak, ekonomik ve sosyal kalkınmaya destek olmak, istihdam olanaklarını artırmak, bölgenin ve firmaların rekabet edebilirliğini artırmak suretiyle katkıda bulunulmuştur. Bartın Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren fabrikamızda çalışan sayısı 150 kişiye ulaşmış olup, üretiminin yarısını ihraç etmektedir.”

 

BÜYÜME İSTİHDAM VE İHRACATI ARTIRDI

Fabrikalarındaki kapasite artırımı ve modernizasyon çalışmalarından sonra yaklaşık 25 kişinin işe alınarak istihdam edildiğini açıklayan Cihat Çakır, üretimde 125 olmak üzere toplam 150 kişilik istihdamlarının bulunduğunu söyledi. Ürettikleri ürünlerin yüzde 60’ını ihraç ettiklerini, yüzde 40 oranında ise iç piyasaya çalıştıklarını anlatan Çakır, “AB ülkeleri Fransa, İtalya, Almanya ve Hollanda'ya ihracat yapıyoruz. Ortadoğu, Afrika ülkelerine ihracat konusunda görüşme ve çalışmalarımız var. İhracat konusunda sürekli çalışmalar yaparak, fuarlar ve dış ticaret zirvelerine katılıyoruz. Pazarımızı daha geniş ülkelere yayarak dünyanın bir köşesinde kriz olurken diğer pazar ülkelerinden beslenmeyi hedefliyoruz. Türkmenistan ve Azerbaycan’a ihracat konusunda çalışmalarımız sürüyor.” şeklinde bilgiler verdi.

 

FARKLI ÜRÜN VE İNOVASYONLA KRİZ AŞILDI

2012 yılı için verilerin Avrupa’da kriz olacağını gösterdiğine dikkat çeken Cihat Çakır, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkelere verilen puanlar, kredilendirme puanlamalarında bulunan kuruluşların ülkelerin kredi puanını düşürdükçe yine aynı bundan önce yaşanan krizler gibi Avrupa’da krizlerin yaşanacağı görülüyor. Daha önceki krizde firma olarak etkilenmeyişimizin bir tek sebebi vardı. Yeni ürünler üretme ve inovasyon çalışmalarına yoğunluk vererek krizden etkilenmemeyi başardık. Hedefimiz herkesin yaptığı ürünler değil, sektör içinde değişik ürünler üretip, ürün sayılarını artırmayı planlıyoruz. İnşallah 2012 yılı için bir kriz beklemiyoruz. Kapasite artırımı yapmadan önce ihracat için haftada 2 TIR sararken şimdi 5 TIR sararak ihracatı gerçekleştiriyoruz.”

Türkiye’de ekonominin buzlu yolda araba sürmeye benzeten Madeş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çakır ise yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “İşadamlarına sesleniyorum. Türkiye’de ekonomi buzlu yolda araç kullanmaya benzer.Ne olur bu arabayı iyi kullanalım, bu arabayı kaydırmayalım, kaydırırsak nereye vuracağımız belli olmaz. Ne olur adımlarınızı sağlam atın. Yere sağlam basma konusunda asla ödün vermeyin.” Şirketlerde kurumsallaşmanın önemine değinen İsmail Çakır, şirket ve ortaklıklarda yakınlıkların baz alınmaması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Aile şirketi olmamıza rağmen Madeş'i kurumsallaştırdık. Aranılan bir marka olduk. Krizde pazar alanımızı genişlettik, programlarımızı değiştirerek müşterinin ayağına gittik. Bundan dolayı da krizden çok fazla etkilenmedik. Ürünlerimizin 137 çeşidi Devlet Malzeme Ofisi'nin kataloğunda yer alıyor.”

 

BAKİAD TEBRİK ETTİ

Derneklerinin Yönetim Kurulu üyesi Cihat Çakır’a ait Madeş firmasının başarılarıyla gurur duyduklarını anlatan BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Üretim, istihdam ve ihracat yaparak hem kentimize, hem de ülkemize hizmetleri geçen Madeş aile şirketinde başta İsmail Çakır abi olmak üzere Yönetim Kurulu Üyemiz Cihat Çakır Bey, Mehmet Bey ve Nuray Hanım ve tüm firma çalışanlarını kutluyorum." dedi.

Derneklerinin yönetimini fabrikalarında ağırlayan Cihat Çakır’a teşekkür eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, ziyaret sonunda kapasite artırımının hayırlı olmasını diledi.

Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklikler hakkında BAKİAD Yönetim Kurulu'na bilgiler vermek için Madeş’in OSB’deki fabrikasına gelen Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Aykut Oktay Ulu eşliğindeki heyet de fikir alışverişinde bulunduktan sonra fabrikayı gezdiler. CİHAN


Son Güncellenme Tarihi : 01/12/11 11:43:02   -   Görüntülenme : 1209
 

Haberler Ana Sayfasına Git

 
Tüm Hakkı Saklıdır. © 2020 - Bu Site İçeriği ve Görselleri "Gisar Dış Ticaret" aittir.
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Neden biz | Haber / Duyuru | Galeri | İletişim

Toplam Ziyaret : 112020 Ortalama : 34.07 Kişi/Gün Bugün : 26 Kişi/Gün
Web Tasarım: Vizly.Com